surykatka - 2009-11-01 17:29:51

W tym wątku bedziemy podawac widomość o roznych  mieszkańcach akwarium po za rybami i o nich dyskutować.
Ja podam o karliku szponiastym(żabce akwariowej)

Karlik szponiast,żaba szponiasta karłowata (Żabka akwariowa)(Hymenochirus boettgeri)
Rodzina: Arowanowate (Osteoglossidae)
Wystepowanie: Afryka Zachodnia - Kongo, Zair, Gabon. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Kongo.
Wielkość: Dorosłe osobniki dorastają do około 3-4 cm.
Długość życia: Zazwyczaj dożywają 15 lat.
Zalecana pojemność akwarium: 25L może ich tam być nawet 5 ponieważ są stadne
Temperatura: 20-25 °C
Charakterystyka: Ciało lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie, ubarwienie szare, szarobrunatne, jasnobrunatne do brązowego, z licznymi, małymi i nieregularnymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna jasna. Oczy małe, słabo wyodrębnione, czarne, położone po bokach głowy. Przez głowę, od czubka nosa, poprzez oczy, do "szyi", biegną po obu stronach dwa czarne pasy. Tylne kończyny długie, równe długości ciała. Kończyny przednie krótkie. Palce spięte błoną pławną. Otwór gębowy mały.
Akwarium: Jako pomieszczenia dla tych żab można użyć zwykłego akwarium lub akwaterrarium. Zbiornik nie musi mieć części lądowej, (ponieważ nie wychodzą na ląd) chyba, że jako element dekoracyjny. Dno akwarium należy wysypać drobnymi kamieniami lub żwirem. Do dekoracji można użyć roślin wodnych. Poziom wody w akwarium nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ zwierzęta te muszą co jakiś czas zaczerpnąć powietrza i przy dużym poziomie byłyby zmuszone pokonywać dość duża odległość od dna do powierzchni, co ze względu na ich małe rozmiary byłoby męczące. Trzeba założyc filtr akwariowy i  grzałkę.
Pokarm: Żywi się drobnym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, oczliki, itp. a w przypadku braku żywego pożywienia można podawać mrożony oraz kawałki mięsa, przede wszystkim rybiego (ryb słodkowodnych), które na pęsecie należy podsunąć żabie pod otwór gębowy i poruszać. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy, płazy te są dosyć wytrzymałe i przez pewien okres mogą nie przyjmować pokarmu.
Rozróżnianie płci: Samice są większe od samców oraz pełniejsze i lepiej zbudowane (krępa budowa ciała). Samce wydają odgłosy godowe.
Rozmnażanie: Głównym czynnikiem stymulującym te płazy do rozmnażania się i wywołującym porę godową jest podwyższenie temperatury wody. Samce w tym okresie wydają cichy, ale dobrze słyszalny, dość wysoki dźwięk, przypominający trochę skrzypienie drzwi. Gdy samica jest gotowa do złożenia skrzeku, zawierającego ok. 1000 jaj, samiec chwyta ją przednimi kończynami tak jak ma to miejsce u innych żab i zapładnia jaj (zapłodnienie tak jak u wszystkich płazów jest zewnętrzne). Skrzek składany jest przez samicę pod powierzchnią wody, później przykleja się do roślin wodnych, korzeni, itp. Jajeczka mają barwę brązową i średnicę 2mm. Po 1,5 - 2 dniach wylęgają się kijanki, których odchów nie jest łatwy. Młode osobniki należy oddzielić od dorosłych.
Uwagi: Nie mogą nawet przez krótki czas pozostawać bez wody. Nie należy ich brać do ręki i wyjmować z wody.

gaznik pilarki huspvarna 51 www.klazzhab.pun.pl tapety do akwarium do wydrukowania szukam poważną dziewczyne do związku seler naciowy część organu wegetatywnego