#1 2009-11-01 17:29:51

surykatka

Podrośnięty Kirys

3642813
Zarejestrowany: 2009-10-25
Posty: 17
Punktów :   
Ile litrów ma twoje akwarium?: 72L hehe

Ślimaki, krewetki, karliki......

W tym wątku bedziemy podawac widomość o roznych  mieszkańcach akwarium po za rybami i o nich dyskutować.
Ja podam o karliku szponiastym(żabce akwariowej)

Karlik szponiast,żaba szponiasta karłowata (Żabka akwariowa)(Hymenochirus boettgeri)
Rodzina: Arowanowate (Osteoglossidae)
Wystepowanie: Afryka Zachodnia - Kongo, Zair, Gabon. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Kongo.
Wielkość: Dorosłe osobniki dorastają do około 3-4 cm.
Długość życia: Zazwyczaj dożywają 15 lat.
Zalecana pojemność akwarium: 25L może ich tam być nawet 5 ponieważ są stadne
Temperatura: 20-25 °C
Charakterystyka: Ciało lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie, ubarwienie szare, szarobrunatne, jasnobrunatne do brązowego, z licznymi, małymi i nieregularnymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna jasna. Oczy małe, słabo wyodrębnione, czarne, położone po bokach głowy. Przez głowę, od czubka nosa, poprzez oczy, do "szyi", biegną po obu stronach dwa czarne pasy. Tylne kończyny długie, równe długości ciała. Kończyny przednie krótkie. Palce spięte błoną pławną. Otwór gębowy mały.
Akwarium: Jako pomieszczenia dla tych żab można użyć zwykłego akwarium lub akwaterrarium. Zbiornik nie musi mieć części lądowej, (ponieważ nie wychodzą na ląd) chyba, że jako element dekoracyjny. Dno akwarium należy wysypać drobnymi kamieniami lub żwirem. Do dekoracji można użyć roślin wodnych. Poziom wody w akwarium nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ zwierzęta te muszą co jakiś czas zaczerpnąć powietrza i przy dużym poziomie byłyby zmuszone pokonywać dość duża odległość od dna do powierzchni, co ze względu na ich małe rozmiary byłoby męczące. Trzeba założyc filtr akwariowy i  grzałkę.
Pokarm: Żywi się drobnym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, oczliki, itp. a w przypadku braku żywego pożywienia można podawać mrożony oraz kawałki mięsa, przede wszystkim rybiego (ryb słodkowodnych), które na pęsecie należy podsunąć żabie pod otwór gębowy i poruszać. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy, płazy te są dosyć wytrzymałe i przez pewien okres mogą nie przyjmować pokarmu.
Rozróżnianie płci: Samice są większe od samców oraz pełniejsze i lepiej zbudowane (krępa budowa ciała). Samce wydają odgłosy godowe.
Rozmnażanie: Głównym czynnikiem stymulującym te płazy do rozmnażania się i wywołującym porę godową jest podwyższenie temperatury wody. Samce w tym okresie wydają cichy, ale dobrze słyszalny, dość wysoki dźwięk, przypominający trochę skrzypienie drzwi. Gdy samica jest gotowa do złożenia skrzeku, zawierającego ok. 1000 jaj, samiec chwyta ją przednimi kończynami tak jak ma to miejsce u innych żab i zapładnia jaj (zapłodnienie tak jak u wszystkich płazów jest zewnętrzne). Skrzek składany jest przez samicę pod powierzchnią wody, później przykleja się do roślin wodnych, korzeni, itp. Jajeczka mają barwę brązową i średnicę 2mm. Po 1,5 - 2 dniach wylęgają się kijanki, których odchów nie jest łatwy. Młode osobniki należy oddzielić od dorosłych.
Uwagi: Nie mogą nawet przez krótki czas pozostawać bez wody. Nie należy ich brać do ręki i wyjmować z wody.


Moje stadko
-3 Chomiczki: Pysia(samiczka), Okruszek(samiec), Czterdziestek(samczyk)
-Rybki akwa 72L
-Wielki kotek Billek(mężczyna XD), Pies Łatka(kochana sunia)

Offline

 

#2 2009-11-11 19:21:30

LOL97

Moderator

712610
Call me!
Skąd: Żukowo (koło Gdańska)
Zarejestrowany: 2009-10-26
Posty: 9
Punktów :   
Ile litrów ma twoje akwarium?: 25L

Re: Ślimaki, krewetki, karliki......

To ja o ślimaku ampularii.

Akwarium

Nie musi być duże, 10 litrów starczy dla średniego ślimaka. W akwarium mogą być rośliny, nie będą zjedzone ten ślimak żywi się tylko martwymi liśćmi. Ampularia może żyć z rybkami oprócz bocji i kolcobrzuchów, których głównych pokarmem są właśnie ślimaki. Akwarium musi być przykryte, ponieważ ampularie lubią "wędrować" i mogą bez problemu wychodzić z akwarium. Między lustrem wody, a przykryciem należy zrobić odstęp min. 4-5 cm, aby ślimaki mogły oddychać, ponieważ oddychają powietrzem atmosferycznym.

Jakość wody

Musi być filtrowana, niekoniecznie napowietrzana; trzeba pamiętać o jej podmianach, musi być dosyć twarda (200 mg CaCO3/dm3 i więcej), ponieważ w miękkiej nie mają możliwości rozrostu swojej skorupy. Woda powinna mieć temp. od 18°C do 24-26°C, a nawet do 28°C. Należy pamiętać,że od temperatury zależy "ruchliwość" ampularii: w wodzie o temp. 18°C ampularie są prawie nieaktywne, dopiero od 24°C zaczynają normalnie się poruszać. Od temperatury zależy także długość życia ampularii: w 18°C dożywają do ponad 4 lat, ale rozmnażają się rzadko, w temperaturze od 24°C dożywają do 1,5 roku, ale rozmnażają się obficie.

Rozmnażanie

Po pierwsze trzeba mieć samca i samicę, ponieważ ampularie są rozdzielnopłciowe. "Na oko" nie da się rozróżnić samca i samicy.Najlepiej kupić kilka ampularii które dobiorą się w pary.Jeśli mamy już samca i samicę wystarczy zapewnić ślimakom odpowiednie warunki i dobrze ich karmić.Musimy także pamiętać aby ponad lustrem wody było 5-10 cm wolnej przestrzeni aby samica mogła bez problemu złożyć kładkę jajową.Kiedy na szybie naszego akwarium pojawi się kładka to albo przykrywamy akwarium szybą dla dobrej wilgotności,albo robimy inkubator(musi być wilgotno).Inkubatorem będzie słoik(obojętnie jaki)do połowy wypełniony wodą.Na powierzchnię wody kładziemy kawałek styropianu(nie może przykrywać całej powierzchni wody)a na styropian kładziemy kładkę.Pamiętajmy aby kładki nie odrywać od szyby tylko lekko podważyć nożem.Jeśli trochę jajeczek zostanie na szybie to nic się nie stanie.Kładkę najlepiej podważać gdy trochę stwardnieje,nie róbmy tego na miękkiej i świeżej kładce.Kiedy już położymy kładkę na styropian(nie może ona dotykać wody!)to zakręcamy słoik i stawiamy w ciepłe miejsce(ok.22-24°C).Małe ślimaczki wykluwają się po 2-3 tygodniach.Karmimy je tak samo jak dorosłe.Jeśli wykluły nam się w inkubatorze to tam przez pierwsze kilka dni karmimy je po czym wpuszczamy do akwarium


25L - Neonki, gupiki, kiryski (niedługo bojownik + krewetki)
W odległych o kilka miesięcy planach - 54L lub 45L AZJA

KULOM STOP!!!

Offline

 

#3 2009-11-17 16:58:20

 ooze

Administrator

9841410
Skąd: Grudziądz
Zarejestrowany: 2009-10-24
Posty: 18
Punktów :   
Ile litrów ma twoje akwarium?: 72l główne, oraz 9l narybku.

Re: Ślimaki, krewetki, karliki......

To ja napiszę o krewetce Red Cherry (Fire Red) :

Krewetka Neocaridina denticulata var. red zwana Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia). Krewetka karłowata zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu. Żywi się głównie glonami. Osiąga od 2 do 3,5 centymetrów. Krewetka ta jest bardzo popularna wśród akwarystów. Łatwa w hodowli, przy odpowiednich warunkach szybko się rozmnaża.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski.
Akwarium

Woda w akwarium powinna mieć ok. 25 st. C. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. Akwarium nie musi być duże, kilka osobników można trzymać od 20l wzwyż. Dno akwarium najlepiej wysypać piaskiem, lub drobnym żwirkiem. W akwarium powinny się również znaleźć liczne kryjówki, świetnie się do tego celu nadają korzenie, bądź kamienie. Warto umieścić w akwarium drobnolistne rośliny, wśród których krewetki będą się skrywać. Niezbędny jest w akwarium filtr biologiczny, gdyż krewetki są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi. Nieodzownym elementem jest też kamień napowietrzający, skorupiaki te są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Braki tlenu w wodzie prowadzą do przyduchy, a następnie do śmierci krewetek. Nie powinny być trzymane z rybami gustującymi w skorupiakach.

Pokarm

Ponieważ glony składają się w większości z wody, krewetki powinny być dokarmiane. Dlatego podawane są pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia. Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również potrafią się połakomić na martwą rybkę. Krewetki hodowane w akwariach dokarmiane są marchewką, bananem, brokułami, kalafiorem, fasolką szparagową, groszkiem, ogórkiem zielonym, selerem, szpinakiem, papryka czy pomidorami. Wszystko przed podaniem powinno być odpowiednio spreparowane tzn ugotowane lub sparzone. Podawać można również sztuczne pokarmy np. Shrimp Sticks czy Spirutabin Forte 36%. Chętnie też zjedzą suszone liście buku, dębu, migdałecznika oraz olchy (również szyszki) zbierane z dala od miasta. W liściach tych znajdują się garbniki, które dezynfekują i lekko zakwaszają wodę - krewetki czują się w niej znakomicie. Niestety nie działa to w twardej wodzie.

Rozmnażanie

Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 miesięcy. Fire Red nie trzeba w żaden sposób stymulować do rozrodu. Przy odpowiednich warunkach po niedługim czasie same zaczynają się rozmnażać. Wówczas pod odwłokiem samic pojawiają się małe jajeczka (w zależności od osobnika mogą one być żółte, pomarańczowe, a nawet zielone). U Neocaridina heteropoda var. red dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Po 3-4 tygodniach wykluwają się ok. 2 mm krewetki. Młode nie są wybarwione.

Odchów młodych

Młode krewetki karmione są tym samym pokarmem, co dorosłe, tyle, że rozdrobnionym. Nim krewetki osiągną duże rozmiary warto zabezpieczyć filtr, gdyż często młode są do niego wciągane, gdzie giną.

Wylinka

Krewetki jak przystało na stawonogi przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący dla nich proces. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.


Źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/Fire_Red


72L
~~~~~~~~~~~~
KULOM MÓWIMY NIE!
Piszę poprawnie po polsku.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.czarnakompania.pun.pl www.carex.pun.pl www.pw-b12.pun.pl www.cyanek.pun.pl www.przymierze-rom.pun.pl